Afis IPIFF 2008

La aceasta editie IPIFF 2008, zilele de 16 si 17 iulie sunt dedicate Scolilor de Film.


În  aceste doua zile vor putea fi vizionate cele mai noi filme realizate de studentii Universitatilor din tara. Astfel aveti sansa sa vedeti scurt metraje produse de UNATC, Universitatea Hyperion, Universitatea Media, Universitatea Sapientia (Cluj-Napoca), Universitatea de Arte George Enescu (Iasi).

Spectatorii vor putea urmări insa si filme venite din strainatate, de la National Academy Of Theatre And Film Arts - Bulgaria, Academy Of Theatre, Radio, Film And Television (AGRFT) - Slovenia, Filmakademie Baden-Wurttemberg, Ludwigsburg – Germania.

 

Iata o lista cu zilele si orele cand pot fi urmarite:

 

Marţi 15 iulie

TEATRUL NATIONAL CONSTANŢA

10,00 A day in a life (Belgia, r. Ief Stuyvaert, 21 min), Medium Rare (Anglia, r. Stefan Stuckert, 13 min), Playground (Australia, r. Liam Branagan, 21 min), Miraslava (Canada, r. Robero Santaguida, 7 min), Novio (Anglia, r. Leanne Marie Welham, 10 min), Save the World (Spania / Anglia, r. David Casals Roma, 11 min), Just call me Tobi B (Germania, r. Felix Stienz, 15 min), Fading Away (Germania, r. Fabian Giessler, 10 min). (CS, în prezenţa juriului)

12,30 Hei ho, camrade (Slovenia, r. Gregor Božic, 19 min), Barbara Broadcast (Belgia, r. Jean-Julien Colette, 15 min), Anemone (Belgia, r. Natalie Teirlinck, 15 min), Freshwater (Anglia, r. Nigel Tylor). (CS, în prezenţa juriului)

17,00 Tobogan Intercontinental (România, r. Lucas Florian), (Plictis) şi Inspiraţie (Rep. Moldova, r. Igor Cobileanski, 10 min), O zi bună (România, r. Cătălin Apostol), O legendă vie (România, r. Cristian Radu Nema, Dan Ştefan Pârlog, 18 min), All inclusive (România, r. Adrian Chiscop, 13 min), De unică folosinţă (România, r. Alexandru Gherman, 6 min), Căpşuni în Aprilie (România, r. Cornel Mihalache, 20 min). (CS, în prezenţa juriului)

19,30 La drumul mare (România, r. Gabriel Sârbu, 20 min), Dănuţ pleacă pe vapor (România, r. Radu Potcoavă, 27 min), O zi bună de plajă (România, r. Bogdan Mustaţă, 10 min), Bomboane de ciocolată (România, r. Sebastian Chelu), Drăguş 2 x 40 (România, r. Titus Muntean, 26 min). (CS, în prezenţa juriului)

 

Miercuri 16 iulie

TEATRUL NATIONAL CONSTANŢA

10,00
Pomana porcului (r. Daniel Popescu, 5 min), Opere alese... neînţelese (r. Alexei Gubenco, 4 min), Femeia din bibliotecă (r. Corina Sindie, 14 min), Se mai întâmplă… (r. Tiberiu Iordan, 4 min), Telefonul unui jaf armat (r. Mircea Haţegan, 23 min), Marile speranţe (r. Alexei Grubenco, 3 min), 4 Aşi (r. Cătălin Soci, 14 min), Statuile ce mor, ce vor? (r. Marius Mihalache, 6 min), Terra Nova (r. Leonardo Costache, 14 min), O nouă evoluţie (r. Adrian Băluţă, 2 min), Portret de Gălăgie (r. Dan Doroftei, 10 min). (CSF, în prezenţa juriului)

12,30 La Campanella (r. Elena Mircea, 5 min), Liber profesionist (r. Florin Bădic, 6 min), Visul... (r. Camelia Andreescu Lazăr, 7 min), Dream Forest (r. Adrian Băluţă, 5 min), Cucu (r. Ceclia Felmeri, 17 min), Gen(i)us Diabolis (r. Robert Lakatos, 19 min), Tortul de carne (r. Jakab-Benke Nandor, 10 min). (CSF, în prezenţa juriului)

16,00 Drumul laptelui (r. Ivana Mladenovic, 10 min), În sat (r. Ivana Mladenovic, 12 min), Si vis amavi… (r. Ioana Iulia Huiduc, 12 min), Throw-up… (r. Adrian Pârvu, 10 min), Scurtă întâlnire (r. Vlad Feneşan, 15 min), Fragmente (r. Anamaria Chioveanu, 14 min), Bătăi de inimă (r. Raluca Mirescu, 13 min), Interior. Scară de bloc (r. Ciprian Alexandrescu, 16 min), Ochiul meu stâng (r. Anamaria Chioveanu, 4 min). (CSF, în prezenţa juriului)

18,30 De ce n-ai răspuns? (r. Cristian Smeu, 9 min), Troahna păsărească (r. Alexandru Lungu, Călin Iordache, Tudor Calnegru, 9 min), Tutunul nu dăunează grav sănătăţii (r. Milovan Simulov, 16 min), Radu + Ana (r. Paul Negoescu, 8 min), Nigredo (r. Mihai Chirilă, 4 min), Târziu (r. Paul Negoescu, 23 min), Cine-i mic şi bea lăptic (r. George Negrilă, 12 min), Distracţia (r. Mihai Mihăescu), Depresia (r. Mihai Mihăescu), Şomerul (r. Mihai Mihăescu), Mă vrei înapoi? (r. Mihai Mihăescu), Nu-l vreau. Îl vrei? (r. Mihai Mihăescu), Care pe care (r. Raluca Luca, 7 min). (CSF, în prezenţa juriului)

 

Joi 17 iulie 2008

TEATRUL NATIONAL CONSTANŢA

10,00 Răfuiala (r. Bogdan Ilie-Micu, 12 min), Sexy Piece of Plastic (r. Răzvan Barseti, 14 min), Valea plopului (r. Florin St. Mihai, 13 min), Skateboard-ing (r. Mircea Valentin-Ionuţ, 4 min), Viaţa în doi (r. Ioana Finta, 16 min), Lucruri simple (r. Ioana Finta, 14 min), Goran Bregovic Duj sandale (r. Crina Asandei, 3 min), Legadema (r. Cristian Negoescu, 21 min), Ceva bun de mâncare (r. Florina Niţă, 8 min). (CSF, în prezenţa juriului)

12,30 Straturi de funigine (r. Iliana Dumitrache, Ovidiu Păun, 11 min), Eu cu Mami (2007, r. Crina Asandei, 13 min), Pauza de masă (r. Radu Mihai, 11 min), Romanţa prostului (r. Mircea Nestor, 12 min), S-a întâmplat în ‘53 (r. Violeta Vavură, 15 min), Inspecţie (r. Mirona Radu, 16 min). (CSF, în prezenţa juriului)

16,00 Poştaşul ungur (r. Florin St. Mihai, 30 min), Conversaţia (r. Cristian Negoescu, 8 min), Vizita (r. Andreea Ciolacu, 12 min), Răfuiala (r. Bogdan Ilie-Micu, 12 min), Inima e tristă / The Heart is Sad (r. Milena Olip, 19 min), Landgang (r. Fabian Maubach, 35 min). (CSF, în prezenţa juriului)

 

19,00 Dansează cu Diavolul / Dance with the Devil (r. Viola Baier, 5 min), În numele Domnului / In the name of God (r. Julia Ocker, 5 min), Portretul unei familii / Portrait of a family (r. Dimitar Sardzhev, 30 min), Terapie de familie / Family Therapy (r. Petar Valtchanov, 13 min). (CSF, în prezenţa juriului)

 

 

Vineri 18 iulie 2008

Cityplex sala-3

10,00 A day in a life (Belgia, r. Ief Stuyvaert, 21 min), Medium Rare (Anglia, r. Stefan Stuckert, 13 min), Playground (Australia r. Liam Branagan, 21 min), Miraslava (Canada, r. Robero Santaguida, 7 min), Novio (Anglia, r. Leanne Marie Welham, 10 min), Save the World (Spania / Anglia, r. David Casals Roma, 11 min), Just call me Tobi B (Germania, r. Felix Stienz, 15 min), Fading Away (Germania, r. Fabian Giessler, 10 min). (CS)

 

12,00 Podul de flori (România 2008) 1h 27 min.

Regia: Thomas Ciulei. Cu: Costică Arhir, Maria Arhir, Alexandra Arhir, Alexie Arhir. Producător: Thomas Ciulei.

Costica Arhir creşte trei copii în satul Acui, din Republica Moldova. Soţia sa a plecat la muncă în Italia în urmă cu trei ani şi jumătate şi de atunci nu s-a mai întors acasă. În aceeaşi situaţie se află cam jumătate din populaţia activă a acestei ţări. (CD).

 

14,00 Hei ho, camrade (Slovenia, r. Gregor Božic, 19 min), Barbara Broadcast (Belgia, r. Jean-Julien Colette, 15 min), Anemone (Belgia, r. Natalie Teirlinck, 15 min), Freshwater (Anglia, r. Nigel Tylor). (CS)

 

16,00 La drumul mare (România, r. Gabriel Sârbu, 20 min), O scurtă poveste (România, r. Radu Igazsag, 80 min), Drăguş 2 x 40 (România, r. Titus Muntean, 26 min). Proiecţii de gală, în prezenţa realizatorilor.

 

18,00 Tobogan Intercontinental (România, r. Lucas Florian), (Plictis) şi Inspiraţie (Rep. Moldova, r. Igor Cobileanski, 10 min), O zi bună (România, r. Cătălin Apostol), O legendă vie (România, r. Cristian Radu Nema, Dan Ştefan Pârlog, 18 min), All inclusive (România, r. Adrian Chiscop, 13 min), De unică folosinţă (România, r. Alexandru Gherman, 6 min), Căpşuni în Aprilie (România, r. Cornel Mihalache, 20 min). (CS)

 

21,30 La drumul mare (România, r. Gabriel Sârbu, 20 min), Dănuţ pleacă pe vapor (România, r. Radu Potcoavă, 27 min), O zi bună de plajă (România, r. Bogdan Mustaţă, 10 min), Bomboane de ciocolată (România, r. Sebastian Chelu), Drăguş 2 x 40 (România, r. Titus Muntean, 26 min). (CS)

 

 

Sâmbătă 19 iulie 2008

Cityplex sala-3

 

10,00 Opere alese... neînţelese (r. Alexei Gubenco, 4 min), Marile speranţe (r. Alexei Grubenco, 3 min), Terra Nova (r. Leonardo Costache, 14 min), O nouă evoluţie (r. Adrian Băluţă, 2 min), Dream Forest (r. Adrian Băluţă, 5 min), Dansează cu Diavolul / Dance with the Devil (r. Viola Baier, 5 min), În numele Domnului / In the name of God (r. Julia Ocker, 4 min). (CS). Proiecţii de gală, în prezenţa realizatorilor.

 

12,00 Interior. Scară de bloc (r. Ciprian Alexandrescu, 15 min), Si vis amavi… (r. Ioana Iulia Huiduc, 6 min), Scurtă întâlnire (r. Vlad Feneşan, 14 min), Fragmente (r. Anamaria Chioveanu, 14 min), Bătăi de inimă (r. Raluca Mirescu, 13 min), Târziu (România, r. Paul Negoescu, 23 min), Ochiul meu stâng (r. Anamaria Chioveanu, 4 min), Radu + Ana (r. Paul Negoescu, 8 min), Nigredo (r. Mihai Chirilă, 3 min), Freshwater (Anglia, r. Nigel Tylor), Tobogan intercontinental (r. Lucas Florian). (CSF). Proiecţii de gală, pe peliculă în prezenţa realizatorilor.

 

16,00 A day in a life (Belgia, r. Ief Stuyvaert, 21 min), Medium Rare (Anglia, r. Stefan Stuckert, 13 min), Playground (Australia r. Liam Branagan, 21 min), Miraslava (Canada, r. Robero Santaguida, 7 min), Novio (Anglia, r. Leanne Marie Welham, 10 min), Save the World (Spania / Anglia, r. David Casals Roma, 11 min), Just call me Tobi B (Germania, r. Felix Stienz, 15 min), Fading Away (Germania, r. Fabian Giessler, 10 min). (CS)

 

18,00 Hei ho, camrade (Slovenia, r. Gregor Božic, 19 min), Barbara Broadcast (Belgia, r. Jean-Julien Colette, 15 min), Anemone (Belgia, r. Natalie Teirlinck, 15 min), Freshwater (Anglia, r. Nigel Tylor). (CS)

Legendă:

CS – Scurt metraje în competiţie

CSF – Competiţie Şcoli de Film